2.5
(2)

مقدمه

زمانی که شما تصمیم به خریدوفروش یا اجاره ملکی می‌گیرید، برای جلوگیری از کلاه‌برداری‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود بهتراست اطلاعاتی درباره قواعد و قوانین آن کسب کنید. یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که به شما در انجام معامله ملک موردنظرتان کمک می‌کند چگونگی استعلام و دریافت کد رهگیری اجاره‌نامه است. اینکه بدانید کد رهگیری چیست و اصلاً چه قابلیت‌هایی دارد. داشتن این کد به شما کمک می‌کند تا تخلفات و بدهی‌های ملک موردنظرتان را به‌راحتی پیگیری کنید. ما در این مقاله تمام نکاتی را که درباره کد رهگیری و چگونگی دریافت آن باید بدانید به شما آموزش می‌دهیم.

 

چه بنگاه‌هایی می‌توانند کد رهگیری بگیرند

بنگاه‌های معاملاتی که از طرف سازمان اتحادیه املاک مجوز نداشته باشند نمی‌توانند اسناد و قراردادها را به‌صورت قانونی در سامانه ثبت کنند و قادر به دریافت کد رهگیری اجاره‌نامه برای معاملات نیستند. پس شما باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که برای انجام معاملات ملکی خود مثل خریدوفروش یا اجاره به مشاور املاکی مراجعه کنید که مجوزهای قانونی از اتحادیه را داشته باشد.

 

نحوه دریافت کد رهگیری اجاره‌نامه

برای دریافت این کد، بنگاه معاملاتی که قرارداد شما در آن تنظیم ‌شده است باید مشخصات دقیق قرارداد ازجمله کد ملی، شماره شناسنامه، تاریخ عقد قرارداد، آدرس دقیق ملک مورد معامله و پلاک و کد پستی آن، مبلغ رهن و اجاره ملک، مبلغی که به‌عنوان ودیعه پرداخت ‌شده است و امکانات ملک موردنظر که در مبایعه‌نامه نوشته‌ شده است را در سامانه ثبت معاملات و مستغلات کشور ثبت کند.

اگر طرفین قرارداد شماره تلفن خود را در سامانه املاک ثبت کرده باشند این کد به‌صورت پیامک برای آن‌ها ارسال می‌شود.اما اگر شماره آن‌ها ثبت ‌نشده باشد بنگاه معاملاتی این کد را دریافت می‌کند و آن را بالای قرارداد می‌نویسد و یک نسخه از قرارداد را در بنگاه بایگانی می‌کند و دو نسخه دیگر را به مالک و مستأجر یا خریدار و فروشنده تحویل می‌دهد.

کد رهگیری اجاره‌نامه یک کد ۱۳ رقمی است که برای اطمینان از صحت آن می‌توانید بلافاصله آن را وارد سایت کرده و به اطلاعات ملک موردنظر خود دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این کد در بالای قراراداد دارای کد رهگیری یک کد QR نیز وجود دارد و بنگاه‌دار موظف است برای تایید اصالت معامله برچسب هولوگرام را نیز بر روی قرارداد بچسباند.

نحوه استعلام کد رهگیری اجاره‌نامه

اگر شما می‌خواهید از مجاز و قانونی بودن کد رهگیری اجاره‌نامه که توسط بنگاه معاملاتی دریافت شده است مطمئن شوید، باید کد ملی مالک یا مستأجر را به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ ارسال کنید. سپس پیامکی دریافت می‌کنید که تمام اطلاعات مربوط به کد رهگیری اجاره‌نامه را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما می‌توانید از درست بودن کد مطمئن شوید.

 

کاربرد کد رهگیری اجاره‌نامه

معمولاً همه افراد هنگام معامله و بستن قرارداد نگران به وجود آمدن مشکلاتی مثل کلاهبرداری هستند زیرا شناخت کافی از طرف قراردادشان ندارند. اما شما بعد از نوشتن مبایعه‌نامه، با دریافت کد رهگیری می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به ملک موردنظرتان، مثل میزان بدهی‌های آن به شهرداری، اداره مالیات و بانک‌ها را کسب کنید.

همچنین مورد مهم دیگری که امروزه در معاملات اتفاق می‌افتد این است که مثلا ملکی را به چند نفر اجاره می‌دهند یا می‌فروشند. اما شما با در دست داشتن کد رهگیری اجاره‌نامه به‌راحتی می‌توانید این موضوع را استعلام کنید. کد رهگیری اجاراه نامه مورد تأیید تمام مراجع قانونی و قضایی است و شما در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی فردی که طرف قراردادتان است می‌توانید به‌راحتی از او شکایت کنید. همچنین وجود این کد، هر دو طرف قرارداد را موظف می‌کند که به معامله انجام‌شده پایبند باشند.

نکته مهم دیگر این است که از طرح‌های مختلف توسعه شهری شهرداری‌ها در منطقه مطلع می‌شوید و مطمئن خواهید شد که ملک اجاره‌ای در آینده‌ای نزدیک نیاز به عقب‌نشینی یا تخریب ندارد و شما می‌توانید در صورت تمایل چند سالی اجاره‌نامه را تمدید کنید. همچنین نیازی نیست نگران اخطاریه‌های شهرداری یا نیاز به تخلیه زودهنگام باشید.

 

فسخ کردن کدرهگیری

شاید برای شما این سؤال به وجود بیاید که آیا اصلاً می‌توان کد رهگیری اجاراه نامه را فسخ کرد یا نه؟ در پاسخ باید گفت که کد رهگیری اجاره نامه  قابل ‌فسخ است؛ زمانی این اتفاق ممکن است که معامله‌ای که بین طرفین قرارداد صورت گرفته است به‌طور کامل فسخ شود. فسخ قرارداد بین طرفین معامله نیز شامل قواعد و مقررات مشخص‌شده‌ای است که توافق طرفین یکی از موارد آن است. البته اتمام مهلت اجاره‌نامه نیز به معنای فسخ قرارداد و اتمام اعتبار کد رهگیری است.

مدارک لازم برای دریافت کردن کد رهگیری اجاره نامه

  • اصل کارت ملی و شناسنامه طرفین قرارداد و شهود آن‌ها
  • مدارک مربوط به سند مالکیت ملک
  • حضور دو شاهد یکی از طرف مالک و دیگری از طرف خریدار یا مستأجر
  • مدارک کد پستی تأییدشده
  • نوشتن اجاره‌نامه با تمام جزئیات درباره ملک مورد نظر و مشخصات کامل طرفین قرار داد

هزینه‌های مربوط به دریافت کد رهگیری اجاره نامه

همانطور که اشاره کردیم دریافت کد رهگیری اجاره نامه برای انجام معاملات ملکی و رهن و اجاره آن بسیار مهم است زیرا قولنامه‌ها به‌تنهایی اعتبار کافی را ندارند. دریافت کد رهگیری برای شما هزینه چندانی ندارد و مبلغی که سازمان اتحادیه املاک برای آن مشخص کرده است چندان زیاد نیست.

 

سخن پایانی

در انجام معاملات ملکی گرفتن کد رهگیری اجاره نامه بسیار مهم است زیرا قولنامه‌ها به‌تنهایی از اعتبار کافی برخوردار نیستند. این کار به شما کمک می‌کند که هنگام بروز مشکل در معامله یا ملک موردنظرتان به‌راحتی بتوانید به مراجع قضایی مراجعه کنید و از صاحب ‌ملک شکایت کنید. دریافت کردن کدرهگیری به معامله شما اعتبار و ارزش قانونی می‌دهد و باعث رسمی شدن قرارداد می‌شود. انجام کارهای ثبت و دریافت این کد بر عهده بنگاه معاملاتی است. باید توجه داشته باشید که همه مشاور املاک‌ها نمی‌توانند کد رهگیری دریافت کنند، زیرا این کار فقط توسط بنگاه‌هایی انجام می‌شود که دارای مجوز از اتحادیه املاک باشند و شما از این طریق می‌توانید به معتبر یا نامعتبر بودن بنگاهی که به آن مراجعه کرده‌اید پی ببرید.

گروه سرمایه گذاری برنامه آمادگی لازم را برای دریافت کد رهگیری اجاره نامه شما را دارد. که برای این کار می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

توسعه مسکن همت

توسعه مسکن همت

با پول اجاره نشینی خانه دار شوید ما برای خانه دار شدن شما برنامه داریم خریدی آسان و مطمئن را با ما تجربه کنید

چقدر این آگهی برایتان مفید بود؟

روی یکی از ستاره ها برای امتیاز دادن کلیک کنید.

متوسط امتیاز 2.5 / 5. تعداد امتیاز ها: 2

اولین نفر باشید در امتیاز دادن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.